narty.ladek.pl

Polecam , odradzam...

narty.ladek.pl

Postautor: Borysław Zatoka » 28 lutego 2010, 23:38

Spędziłem łikend na lądeckim stoku narciarskim

1. plus:
Mimo fatalnej, roztopowej pogody - trasa przygotowana świetnie !!!

2. minus
Gastronomia ( trudno komentować jakość - to coś nie nadaje się do spożycia )
- z perspektywy właściciela wyciągu to chyba szkoda, ze ludzie uciekają ze stoku na obiad gdzieś do miasta

Podjazdy pod bramki - trzeba się uprzeć żeby tak utrudnić narciarzom oczekiwanie w kolejce
- proszę zwrócić uwagę na rozwiązania czarnogórskie - na bramki się nie wpada ! dla mniej pewnych swojego narciarstwa osób to udręka !

Kasa biletowa - dobrze że do Lądka nie przyjeżdżają na narty Szkoci w strojach narodowych
- czy kasa musi stać właśnie w tym miejscu ? ... mogłaby swobodnie byc w innym - bilet powinno się kupić przed przebraniem się w strój narciarski. Nie rozumiem dlaczego trzeba się przeciskać po karnet miedzy oczekującymi na wjazd narciarzami. No i sprawa szkocka - Szanowni Państwo, kupując karnet trzeba uklęknąć bo inaczej nie można zobaczyć sprzedawcy :) - polecam Państwu wizję lokalną !

Proszę o rozważenie sugestii i jakieś zmiany w przyszłym roku - byłby to naprawdę minimalny wysiłek w porównaniu z ogromem prac które zostały poczynione na rzecz narciarstwa w Lądku.
GG 3952244
Awatar użytkownika
Borysław Zatoka
Aktywny Użytkownik

Re: narty.ladek.pl

Postautor: gościu » 01 marca 2010, 01:30

O co chodzi tu z tymi szkotami? Czy oni są liliputami i nie muszą klękać przed kasą????????
gościu
Aktywny Użytkownik

Postautor: Borysław Zatoka » 01 marca 2010, 01:34

nie noszą spodni...
GG 3952244
Awatar użytkownika
Borysław Zatoka
Aktywny Użytkownik

Postautor: gościu » 01 marca 2010, 15:57

Czy przez to są mniejsi? Czy może chodzi o podgladanie przez kasjera? Tu nie ma zagrożenia w Lądku wszyscy w spodniach. Nie widziałem nawet jednego szkota w spódniczce. Pisałeś jednak o innym problemie, że nie widać kasjera :wink:
gościu
Aktywny Użytkownik

Postautor: jfk » 01 marca 2010, 16:29

Bardzo cenne uwagi Panie Borysie. Jestem pewien, że Pański wkład w rozwój lądeckiego narciarstwa zostanie przez społeczeństwo doceniony. A zdradzi Pan, co jeszcze jako Burmistrz zamierza Pan dla nas zrobić ?? :-)
"(...) chodź Władziu, nie gadamy z trollami (...)"
jfk
Aktywny Użytkownik

Postautor: Borysław Zatoka » 01 marca 2010, 21:23

:) jeździsz na nartach ?
GG 3952244
Awatar użytkownika
Borysław Zatoka
Aktywny Użytkownik

Postautor: jfk » 01 marca 2010, 21:46

Odkąd pamiętam :)
jfk
Aktywny Użytkownik

Postautor: Borysław Zatoka » 01 marca 2010, 21:51

To dobrze.
GG 3952244
Awatar użytkownika
Borysław Zatoka
Aktywny Użytkownik

Postautor: pawel » 07 marca 2010, 13:43

Borysie! Jak na moje oko trochę przesadzasz. Obawiam się, że w trakcie sezonu nie da się przenieść bramki w inne miejsce, żeby narciarze się o nią nie zabijali. Stok w Lądku zawsze przygotowany perfekcyjnie. Oświetlenie jest super. Wielkie słowa uznania do właściciela który zainwestował w ten wyciąg. Porównywanie Lądka i Czarnej Góry jest bez sensu. Przykład? Byłbyś burmistrzem, a ja zarzuciłbym Ci, że we Wrocławiu buduje się dwie obwodnice na raz, a w Lądku nie można wyremontować jednej starej i w dodatku kilku kilometrowej obwodnicy. Lądek można porównać z Kamienicą lub Bielicami. Ale nie z Czarną Górą. A na tle Bielic i Kamienicy Lądek wypada rewelacyjnie.
pawel
Aktywny Użytkownik

Postautor: rozsądny » 07 marca 2010, 22:55

Miałem się "tu" nie pokazywać, ale... Krytyka jedynego wg mnie "jasnego punktu" w umierającej mieścinie, jaką jest Lądek to już chyba przesada ! Ten "jasny punkt" to oczywiście wyciąg narciarski, tak naprawdę innej atrakcji w Lądku nie ma, niezależnie od pory roku. "MINUSY" obiektu j.w. wychwycone przez Pana Borysa kojarzą mi się ze strzelaniem do własnej bramki, niestety. Co to ma być ? Antyreklama Lądka w wydaniu (być może) kandydata na burmistrza... dziwne. Panie Borysie, jest Pan jedyną osobą, a rozmawiałem z wieloma, która "szuka dziury w całym". Nikt Pana nie zmusza do korzystania z tego wyciągu, niech sobie Pan jeździ na Czarnej Górze, w Kamienicy, wolna wola, ale niech Pan publicznie nie szkodzi swojemu miastu. O swoich spostrzeżeniach mógł Pan przecież powiedzieć osobiście właścicielowi obiektu, to otwarty facet, można z nim pogadać. A tak na marginesie, jest tyle innych tematów, które można poruszyć żeby zaistnieć, niech Pan to spokojnie przemyśli.
rozsądny
Aktywny Użytkownik

Postautor: Borysław Zatoka » 08 marca 2010, 03:46

Pozwoliłem sobie na komentarz, ponieważ polecam znajomym lądecki wyciąg i sam z niego korzystam.
Nie ma chyba nic złego w omówieniu z Państwem lądeckich atrakcji.
Moje propozycje nie generują żadnych kosztów, a zgłaszam je teraz ponieważ to właśnie w czasie sezonu obserwuje się niedociągnięcia.
... Pawle nie widziałem Cię nigdy na wyciągu jeżdżącego...
GG 3952244
Awatar użytkownika
Borysław Zatoka
Aktywny Użytkownik

Postautor: mosir » 09 marca 2010, 16:05

Dokładnie popieram Rozsądnego, Borysie gdzie byłeś kiedy wyciąg zarastał krzakami. Zajmujesz się turystyką a więc dlaczego kiedyś nie walczyłeś o to jako atrakcja turystyczna miasta. Krytykować każdy może ale do pomocy nie ma nikogo. Człowiek nie związany z Lądkiem pompuje tu kasę, chce przyciągnąć ludzi a ty widzisz jakieś problemy. Pamiętam swego czasu jak nazywało się takich ludzi którzy właśnie tak wypowiadali się na temat polskich ośrodków przyrównują je do innych zagranicznych które powstały ponad 60 lat temu
"Alpejczycy" a potem okazywało się że nie wiedzą jak się łapie orczyk :) bo przecież on całe życie jeździł na kolei.
Jak masz się tak wypowiadać to możesz być kandydatem na burmistrza ja i moi znajomi głosu na ciebie nie oddamy.
Mosir
mosir

Postautor: Borysław Zatoka » 09 marca 2010, 22:52

Panowie,
przekonaliście mnie !
GG 3952244
Awatar użytkownika
Borysław Zatoka
Aktywny Użytkownik

Postautor: pawel » 10 marca 2010, 00:03

Panowie,
przekonaliście mnie !

Nie ma to jak silny argument. Zagrozić, że się nie zagłosuje, a kandydat od razu zmienia zdanie :D Pan Borys zalicza jedną wpadkę za drugą. Oby tak dalej! :D

Pawle nie widziałem Cię nigdy na wyciągu jeżdżącego

Borysie ja Ciebie też nie widziałem, bo nawet nie wiem jak wyglądasz. Tzn może Cię widziałem, ale nie wiem że to Ty. Ty masz ze mną zapewne podobnie :D Bywam w Lądku na wyciągu bardzo często. Jak się tylko da to idę pojeździć i uważam, że wyciąg ten prezentuje się fantastycznie!
pawel
Aktywny Użytkownik

Postautor: walerjan » 10 marca 2010, 00:54

Panowie już mieliśmy tego typu problem na forum. Wyciąg w Lądku jest perełką w tym znaczeniu, że dobrze, że w ogóle jest i nie ma BEZPOŚREDNIEJ konkurencji - nie ma drugiego w Lądku. Pisanie na forum to jak rozmowa w rodzinie. Naprawdę jesteście przekonani, że czytują to forum potencjalni 'jeżdżący' na nartach w tym rejonie???. Czy wyście kompletnie oszaleli. Po to mam forum, aby dysponować takim narzędziem jak wewnętrzna krytyka. Pojawił się kiedyś problem tego typu czy mówić na łamach forum o Lądku, lub o jego "fragmencie" źle to czarny PR i jaka jest różnica jeśli rozsiewamy żółć na portalach ogólnopolskich (taki jak NK i profil tego kretyna, który pokazywał Lądek od strony "ruiny"). Dla mnie to jest zasadnicza różnica.

Być może forum jest po to aby napisać laurkę: byłem na wyciągu lądeckim, doskonała zabawa, uśmialiśmy się sednie a i trasa była przygotowana jak nigdzie. Moi znajomi jak i ja jesteśmy w pełni zadowoleni i polecamy (setkom ludzi którzy czytają to forum)
..
słońce przyświeciło i staliście się jacyś nierozsądnie wydelikaceni. Wiązania się troszkę poluźniły:)
>
Awatar użytkownika
walerjan
Aktywny Użytkownik

Postautor: pawel » 10 marca 2010, 11:25

Walerjanie, ja nigdy nie uważałem, że forum w jakimś stopniu może źle wpłynąć na ludzi odwiedzających nasze miasto. Mi chodziło tylko o to, że nie można porównywać Lądka z Czarną Górą i nie można zarzucać tego, że bramki są źle postawione w środku sezonu. Przypuszczam, że właściciel wyciągu zdaje sobie doskonale sprawę co jeszcze trzeba poprawić i wierzę, że będzie się starał dążyć do perfekcji, czego mu życzę. I stawiając się na miejscu właściciela wyciągu, to bym się wkurzył. Bo facet się stara, pompuje kasę, a Borys wyjeżdża z czymś takim. I skoro Borys tak często bywa na wyciągu, to dlaczego nie zaczepił kiedyś właściciela, którego widzę zawsze gdy jeżdżę i nie powiedział mu co można zrobić? Znowu mamy kandydata na burmistrza co głośno krzyczy, a nic nie robi. Ja bym zdecydowanie wolał, żeby Borys porozmawiał z właścicielem i zaproponował jak można usprawnić wyciąg, a my nic byśmy o tym nie wiedzieli. Niestety jest odwrotnie. Nic nie robi a gada. Jak dla mnie w Lądku było za dużo takich burmistrzów...
pawel
Aktywny Użytkownik

Postautor: mosir » 11 marca 2010, 09:49

Walejanie po co ty takie głupoty wypisujesz, gość zainwestował kasę i coś dla miasta robi a ty możesz wymyślać miliony świąt wzwodu i dalej niż to forum nie zajdziesz !!!

Zrób coś w końcu zamiast tylko biadolić a my cię wtedy ocenimy i zobaczymy jak będziesz się czuł.

Mosir
mosir

Postautor: luk166 » 11 marca 2010, 19:07

Mnie się wyciąg podoba, ale ja się nie znam (nie jeżdżę, nie mam punktu odniesienia) więc się nie wypowiadam, ale
nie zgadzam się z takim podejściem, że cokolwiek ktokolwiek zrobi ma być od razu super i mamy się cieszyć, że komuś się chciało... Sensowne uwagi są chyba zawsze cenne?

Ponadto, ja chcę głosować na pomysł i ideę a nie na zasługi. Chcę poznać zdanie kandydata (do czegokolwiek) na różne tematy i wyczuć jak myśli i jakie ma horyzonty. Później się zastanowię (patrząc na jego doświadczenie, wykształcenie, charakter) czy to o czym mówi będzie w stanie wprowadzić w życie.
Są ludzie, pozytywnie zakręceni" i trzeba ich wspierać. Ludzie ci organizują różne akcje społeczne, kółka czegokolwiek, różne przeglądy itp. ale niekoniecznie będą w stanie zarządzać czymś większym bo przez swoje "zakręcenie" w danym temacie mogą mieć problem z ogarnięciem całości.
Łukasz Fil
gadu-gadu 3642100
tel. 603 100 229
luk166
Aktywny Użytkownik

Postautor: mała ślicznotka » 11 marca 2010, 23:44

A ja się z pawlem zgadzam w 100% i dodałabym jeszcze jedno. Pan Artur - właściciel to facet, który ma wizje odnośnie usprawnień związanych z wyciągiem o wiele szersze niż "my" tu piszemy, tylko jest jeden mały problem trudno jest inwestować w coś co nie stanowi naszą własność. Akurat znam Pana Artura i wiem, że gastronomia i zaplecze znalazłyby się w tym miejscu i to z prawdziwego zdarzenia, jest tylko jeden "mały" problem - własność gruntów i ich ewentualna sprzedaż na rzecz dzierżawcy. Moim zdaniem władze powinny robić jak najwięcej żeby inwestorów z prawdziwego zdarzenia wspierać. A co do minusów to uważam, że "trochę" kiepski dojazd i to zarówno pod względem samej drogi jak i jej oznaczenia. Może dobrze byłoby żeby urzędnicy w tym zakresie trochę pomogli właścicielowi.
mała ślicznotka

Postautor: luk166 » 11 marca 2010, 23:55

oj, oj tak to się nie da - ledwie jakiś urzędnik pójdzie na rękę przedsiębiorcy to już odpalają komisję śledczą. Parę drzew wytną żeby wyciąg ruszył i awantura.
Co to to nie bo jak wiadomo każdy przedsiębiorca to przestępca, tyle że nie każdemu jeszcze udowodniono winę.
Cóż, taki piękny nasz kraj.
Łukasz Fil
gadu-gadu 3642100
tel. 603 100 229
luk166
Aktywny Użytkownik

Postautor: gościu » 12 marca 2010, 01:09

Niestety masz rację LUK. Niestety łatwiej wytłumaczyć się z bezczynności niż z aktywności.A niech się komuś coś uda pokonując te wszystkie bariery lub ktoś mu momoże.................. Sprawiedliwych i oceniających już historię - wielu.Łatwiej zwołać komisję, kontrolę... niż zorganizować i wykonać inwestycję , wydać swoje pieniądze , załatwić kredyt..... Kto starał się ostatnio o większy kredyt to będzie wiedział o czym piszę.
gościu
Aktywny Użytkownik

Postautor: luk166 » 12 marca 2010, 08:22

i w sumie to ja bym chciał aby władze przedsiębiorcom ani nie dawały laurki ani ich nie traktowały jako przestępców.
Generalnie należy się szacunek za pomysł i za gotowość do ponoszenia ryzyka (bo przecież jak biznes nie wypali to p. Styczyrz przyjdzie zabierać telewizor ;) ).
Z drugiej strony chciałbym tępić wszelkie przejawy "załatwiactwa" - wszyscy maja mieć równe szanse i nie może być tak, że ktoś sobie coś wychodzi bo to już wtedy jest nieuczciwe.
no i sam zrobiłem OT :oops:

Wracając do tematu: szacunek za pomysł i podjęcie ryzyka to jedno, podrzucenie pomysłu na to żeby było lepiej to drugie.
Ale reasumując biznesem zarządza jego właściciel bo to jego kasa i jego ryzyko, to on ocenia czy zainwestowanie w zmiany jest opłacalne, ale nie będzie mógł się nad tym zastanowić jeśli się nie dowie gdzie jest problem, a przecież sam go widzieć nie musi.
Łukasz Fil
gadu-gadu 3642100
tel. 603 100 229
luk166
Aktywny Użytkownik

Postautor: jbem » 13 marca 2010, 22:13

szanowny p. Borysie - przecież to Ty masz rację, stok jest dobrze utrzymany i chętnie na nim jeżdżę, cieszę się, że plastikowy namiot zamieniono na drewnianą chatę z kominkiem, ale podjazd pod bramki oraz wysokość okienka kasowego to jakieś nieporozumienie, nie są to poważne wady, warto je jednak usunąć,
szanowni Krytykanci - dodam jeszcze jedną wadę stoku :) , stok jest krótki i nie zaganiajcie, proszę w róg kogoś kto ma inne zdanie, załóżcie narty i zacznijcie śmigać, zrozumiecie krytykowanego
jbem
Aktywny Użytkownik

Postautor: mosir » 14 marca 2010, 10:45

Skoro jest dla ciebie za krótki to po co jeździsz.
A dlaczego krótki ?? Spytaj te osoby które nie dały zezwolenia na przedłużenie tego wyciągu.
Mosir
mosir

Postautor: jbem » 14 marca 2010, 11:15

zawsze dla przyjemności :) , jeżdżę tutaj zwykle na rozpoczęcie sezonu lub jak mam mało czasu,
dlaczego wyciąg jest krótki doskonale wiem,
puść więc proszę, tak jak ja, swoją parę w działania o jego przedłużenie - dodatkowe 200 m jest całkiem realne, o więcej trzeba będzie mocniej powalczyć
jbem
Aktywny Użytkownik

Postautor: emtom » 14 marca 2010, 17:04

Dziwi mnie postawa Borysa lub jak on to woli Borysława że sie poddał tym głupotom i zakończył tą małą debatę słowami-Panowie,
przekonaliście mnie !To jest taki krok do tyłu ze aż nie poznaje go!Szkoda,ładnie mówi ale te jego zachowania zachowawcze aby nie napisać tchórzoskie pokazuje jego słabe oblicze.A co do wątku to całkowita ma racje że widzi i mówi i nie ma co go atakować tylko wyciągnąć z tego coś dobrego i wykorzystać we właściwy sposób .A co do wlaściciela to dzieki mu za ten wyciąg ale trzeba pamietać ze to inwestor a nie facet który otworzył wyciąg bo chciał dobrze dla miasta.
emtom

Postautor: anna » 06 grudnia 2010, 19:38

Otwarcie sezonu na stoku w sobotę -11 grudnia.
Załączniki
wyciąg narciarski..jpg
(215.45 KiB) Nie pobierany
wyciąg narciarski.jpg
(108.43 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
anna
Aktywny Użytkownik

Postautor: patriota » 06 grudnia 2010, 22:02

Widzę, że warunki wspaniałe, jak dla mnie to super :D , ale szczerze mówiąc nasz wyciąg standardem odbiega od innych, a ceny wcale nie są takie małe, najbardziej zawiodłem się tym, że bilety ulgowe mają tak zaostrzone kryteria wiekowe :(
Awatar użytkownika
patriota

Postautor: imperator » 06 grudnia 2010, 22:18

No nie powiem, zwiedziłem wiele kurortów narciarskich i ceny tutaj nie są najniższe. Cieszy to, że inwestują w ośrodek- nowy wyciąg, który pomoże rozładować ludzi, powiększenie obiektu gastronomicznego - rok temu z miejscami nie było najlepiej, nowy ratrak - w zeszłym roku trasy były nie najlepiej przygotowane, więc mam nadzieje że teraz podniosą standard. Reasumując stacja jest kameralna i jako mieszkaniec lądka jestem dumny, że przejęli to właściwi ludzie, co daje możliwość komfortowego spędzenia czasu "na miejscu".
imperator

Postautor: patriota » 06 grudnia 2010, 22:29

Zgadzam się.
Chciałbym jeszcze dodać, że nasza gmina ma wspaniałe położenia w górach i mamy podobny potencjał, jak gmina Stronie Śląskie, gdzie stacjonuje m.in. "Czarna Góra", uważam, że go nie wykorzystujemy, i że możemy mieć stację podobną albo i lepszą jak w/w "Czarna Góra".
Awatar użytkownika
patriota

Postautor: imperator » 06 grudnia 2010, 22:39

Oczywiście że mamy potencjał, ale nie aż taki jak Czarna Góra. Chodzi tu o długości tras, nachylenia stoków, inwestora itd. Niestety weszły już durnowate przepisy, w świetle których już nie wjedziesz sobie w las i wyrżniesz teren pod trasy gdzie tylko zachcesz.
Jestem ciekaw jak wyjdzie z planową stacją narciarską w Lutyni, której inwestor czeka na zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego. Przyciągnie to trochę turystów, ale wielkim problemem będzie infrastruktura - wąska droga, w połowie stara, miejsca parkingowe.
imperator

Postautor: jfk » 07 grudnia 2010, 13:57

A ja wolę właśnie takie kameralne ośrodki narciarskie od alpejskich molochów. Oczywiście wszystko zależy od tego jaką miarę się przyłoży, jednak mój prywatny bilans wad i zalet sprowadza się do tego że Lądek jest wiele przyjemniejszy od ciągle zatłoczonej, drogiej i wcale nie tak doskonale przygotowanej do jazdy Czarnej Góry.
jfk
Aktywny Użytkownik

Postautor: patriota » 07 grudnia 2010, 16:09

Jak dla mnie to szusowanie po takiej maniuni to nie przyjemność, oczywiście, zawsze jakieś wrażenia są, dlatego mógłby powstać drugi wyciąg w Lądku, większy (np. Lutynia), a ten także by funkcjonował ;)
Awatar użytkownika
patriota

Postautor: imperator » 07 grudnia 2010, 16:47

Tylko problem gdzie ten drugi wyciąg wybudować?
imperator

Postautor: pawel » 07 grudnia 2010, 18:56

Jak dla mnie to szusowanie po takiej maniuni to nie przyjemność, oczywiście, zawsze jakieś wrażenia są, dlatego mógłby powstać drugi wyciąg w Lądku, większy (np. Lutynia), a ten także by funkcjonował ;)

Nikt Cię nie zmusza, żeby tutaj jeździć...
pawel
Aktywny Użytkownik

Postautor: patriota » 07 grudnia 2010, 19:08

pawel powiedziałbyś to także Lądeckiej młodzieży, której nie stać na Czarną, a która się nudzi i delikatnie mówiąc rozrabia ? Nie mówię, że stacja w Lądku jest beznadziejna, tylko mówię, że nie jest najlepsza, a taka mogła by być.
Awatar użytkownika
patriota

Postautor: pawel » 07 grudnia 2010, 19:23

Lądecka młodzież nie ma możliwości jeździć na czarną górę (chyba, że uważasz, iż powinni urywać się z lekcji), po prostu brak czasu. Kiedy jestem w Lądku, zawsze widzę dużo młodzieży (przypuszczam, że lokalnej). Co do warunków to uważam, że jest naprawdę ok. Kilka razy stok lepiej był przygotowany w Lądku niż na Czarnej Górze. Oświetlenie do jazdy nocnej jest moim zdaniem lepsze niż na Czarnej Górze. A długość tras na nocne jazdy na Czarnej jest porównywalna z Lądkiem. Oczywiście, że kilka rzeczy właściciel mógłby poprawić, ale do Czarnej mam jeszcze więcej zastrzeżeń niż do Lądka. Z resztą, porównywanie Lądka i Czarnej nie ma sensu. Lądek możesz porównać z Bielicami, Kamienicą, Morawą. Na tym tle wyciąg Lądecki wypada wyśmienicie.
pawel
Aktywny Użytkownik

Postautor: anna » 05 stycznia 2011, 23:07

Pod k-c grudnia ub.r.w Jaworzynie Krynickiej zderzyło się dwóch narciarzy.Niestety jeden zmarł,drugi doznał poważnych urazów.Na stokach narciarskich należy stosować /znać/zasady kodeksu FIS.
Awatar użytkownika
anna
Aktywny Użytkownik

Postautor: anna » 06 stycznia 2011, 00:48

Dziesięć przykazań narciarza.
Załączniki
dekalog narciarza.jpg
dekalog narciarza..jpg
Awatar użytkownika
anna
Aktywny Użytkownik

Postautor: stranger » 08 stycznia 2011, 13:27

Jak na tak niewielkie góry wyciąg naprawde jest fajny, stok potrafi dać sporo przyjemności, zwłaszcza w czasie jazd nocnych. Stok jest świetnie utrzymany, możnaby trochę podrasować barek.
Wszyscy od których coś w Lądku zalezy powinni powinni pomóc inwestorowi w przebicu sie wyżej. Gdyby stok miał ok. 1000 metrów długości, byłoby już go widać na mapie kotliny. A ma wielki plus - nigdy nie czeka się tam na wjazd.
Jak się spodoba paru narciarzom, wreszcie przyjada może ludzie z jakimś groszem do wydania na pensjonat i na piwo. Choćby na weekend.
Natomiast w kwestii basenu sanatoryjnego, to może jakiś NIK by sie przydał, bo to przecież granda za nasze - podatników - pieniądze.
stranger
Aktywny Użytkownik

Następna

Wróć do Turystyka